Aktualności

Apartamenty karkonoskie u podnóży gór

2020-10-07

Najwyższe pasmo Sudetów nosiło różne nazwy – między innymi było określane jako Góry Śnieżne czy Olbrzymie. Dzisiejsze miano, Karkonosze, wywodzi się być może od prasłowiańskich słów oznaczających noszenie kosodrzewiny, której na okolicznych graniach zdecydowanie nie brakuje. Samą Śnieżkę w sezonie wakacyjnym zdobywa kilkaset tysięcy turystów, którzy podziwiają nie tylko unikalną florę – z karkonoskich grzbietów można ujrzeć także wysokie skały, zamek, a nawet przemykające po dolinach jelenie czy muflony. Aby zobaczyć największą liczbę atrakcji, potrzebna jest dogodna baza wypadowa w miejscowości u podnóży gór.

Wynajem apartamentów w Szklarskiej Porębie

Apartament Szklarkska Poręba

Szklarska Poręba to miejscowość wypoczynkowa położona w zachodniej części Karkonoszy. Warto wybrać odpowiedni rejon miasta, szukając miejsca na wynajem apartamentów – Szklarska Poręba jest bowiem podzielona na część Dolną, Średnią i Górną. Dwie pierwsze z nich leżą niedaleko Wodospadu Szklarki, który jest jedną z głównych atrakcji miejscowości. Zwiedzając zaciszne uliczki, można natrafić na zabytkowy cmentarz ewangelicki z grobem niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Główna część turystyczna miasta położona jest jednak w Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie – zwłaszcza przy ulicy 1 maja – łatwo znaleźć sklepy czy restauracje. Najbardziej dogodną bazę wypadową w góry stanowi położony na południu Marysin, dzielnica, z której można szybko dostać się na szlaki prowadzące na Szrenicę, Łabski Szczyt czy do najwyższego w polskich Sudetach wodospadu – Kamieńczyka.

Jelenia Góra – apartamenty blisko zamku Chojnik

Licząca ponad 80 tysięcy mieszkańców Jelenia Góra jest najdłuższym miastem w Polsce – ciągnie się od terenów za rzeką Bóbr, aż po granicę polsko-czeską. W dzielnicy Sobieszów i leżącym pośród gór Jagniątkowie łatwo znaleźć atrakcyjne apartamenty na wynajem. Jelenia Góra to miejscowość, z której można wyruszyć między innymi do ruin zamku Chojnik – z Jagniątkowa wiedzie tam szlak zielony, a z Sobieszowa czarny i czerwony. Monumentalna wieża warowni góruje nad całą okolicą, a zdjęcie z jej szczytu to doskonała pamiątka, na której można zawrzeć zarówno fortyfikację zamku dolnego, jak i wysokie granie zamykające kotlinę. Warto zaznaczyć, że do obu dzielnic kursuje miejski autobus, który następnie wraca na dworzec Jelenia Góra. Apartamenty, z których można dostać się w góry, mogą więc znajdować się nawet w dalszych rejonach miasta – komunikacja miejska ułatwia dotarcie na szlak lub powrót z wycieczki.

Apartamenty karkonoskie u podnóży Śnieżki

Apartament Karpacz

Również w dolinie rzeki Łomnicy można znaleźć karkonoskie apartamenty do wynajęcia. Karpacz to doskonała baza do wypraw na Śnieżkę, czyli najwyższą górę całych Sudetów. Co ważne, wędrówki na szczyt nie trzeba zaczynać w samej miejscowości, ponieważ za pomocą wyciągu można szybko dostać się na pobliską Kopę i to z niej wyruszyć pieszo. Apartamenty karkonoskie w południowej czy zachodniej części miasta pozwalają łatwo dotrzeć na górskie ścieżki – szukając pensjonatów, można wziąć pod uwagę zarówno Karpacz Górny oraz Wilczą Porębę, jak i noclegi blisko stacji kolei linowej Biały Jar.

Warte polecenia są również Kowary, czyli miejscowość położona na styku kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. W mieście łatwo o dogodną bazę wypadową do wypraw po Rudawskim Parku Krajobrazowym czy w Karkonosze, na przykład na Skalny Stół czy Łysocinę. Należy zaznaczyć, że w Kowarach znajduje się park miniatur zabytków, który może być wspaniałym zwieńczeniem wycieczki po całym Dolnym Śląsku – na makietach można zobaczyć wszystkie zwiedzone zamki i kościoły w skali 1:25.

czytaj więcej

W jakiej części Karpacza wynająć apartament?

2020-10-07

Średniowieczna osada poszukiwaczy złota z czasem zmieniła się w większą miejscowość o nazwie Karpacz. Wraz z rozwojem wsi kopalnie zostały w niej zastąpione najpierw przez ośrodki ziołolecznictwa, a później – warsztaty tkackie i hodowle owiec. Karpacz przez wieki leżał na szlaku pielgrzymkowym, dlatego obok budynków przemysłowych czy rolniczych pojawiły się liczne hotele, tawerny i zajazdy. Liczba pensjonatów nigdy jednak nie była tak duża, jak obecnie, dlatego wybierając apartament, można przebierać wśród propozycji, biorąc pod uwagę na przykład charakter uprawianej turystyki.

Apartamenty w Karpaczu Górnym

Aparament w Karpaczu Górnym

Jedną z najdogodniejszych baz wypadowych w najwyższe partie Karkonoszy jest zachodnia część miasta – biegną z niej szlaki, którymi można dotrzeć na Kocioł Wielkiego Stawu, fantastyczny punkt widokowy. Apartamenty w Karpaczu Górnym są też położone w najbliższym sąsiedztwie Świątyni Wang, czyli najstarszego drewnianego kościoła w Polsce. Konstrukcja została w całości przeniesiona do naszego kraju z Norwegii, dlatego stanowi unikatowy zabytek, nie tylko na skale regionu, ale i całej Europy.

Między Łomnicą a Łomniczką – apartamenty na wynajem w Karpaczu

Okolice ulic Parkowej i Konstytucji 3-maja to rejon, w którym można znaleźć liczne apartamenty. Karpacz w tej części miasta jest bogaty w restauracje i rozmaite atrakcje – na przykład podziemną ekspozycję dzieł fantasy, która z pewnością spodoba się dzieciom. Rezerwując apartamenty na wynajem w Karpaczu centralnym lub na Pohulance, zdobywa się też dogodną bazę wypadową do podejść pod Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów. Z prawego brzegu Łomnicy kursuje kolej linowa, którą można dostać się na dolną stację drugiego wyciągu. Po przesiadce dociera się na Kopę, czyli wniesienie znajdujące się tuż pod Głównym Grzbietem Karkonoszy.

Wschodni Karpacz – apartamenty do wynajęcia w Wilczej Porębie

Widok z ogrodu

Dzielnice na południe od Księżej Góry, a w szczególności wysunięta w stronę granicy Wilcza Poręba, stanowią atrakcyjną bazę wypadową w Karkonosze. Na ulicy Wilczej krzyżują się szlaki prowadzące zarówno na Śnieżkę, jak i Skalny Stół czy Przełęcz Okraj. Okolica z pewnością spodoba się dzieciom – znajduje się tu park zabaw z baśniowymi dioramami oraz ścianka wspinaczkowa, z której można podziwiać Karpacz. Apartamenty do wynajęcia są w tej części miasta nad wyraz licznie, dlatego łatwo znaleźć pensjonat wyposażony w preferowane udogodnienia.

Warto zastanowić się także nad północną częścią miasta – będzie z niej nieco dalej w góry, ale z pewnością nie zabraknie atrakcji. W Karpatce oraz na przeciwległym brzegu Łomnicy można znaleźć muzeum zabawek czy kopczyk znakomicie nadający się na saneczkowe zjazdy. To jedne z wielu powodów, dla których, wybierając się na ferie z dziećmi, warto rozważyć karkonoskie apartamenty. Karpacz – wynajem w nim pensjonatu zimą to naprawdę doskonały pomysł – jest atrakcyjny również ze względu na liczne wyciągi narciarskie, które znajdują się w całej miejscowości. Stoki, infrastruktura i, przede wszystkim, wspaniałe widoki na Karkonosze niezwykle sprzyjają białemu szaleństwu.

czytaj więcej