Apartamenty karkonoskie u podnóży gór

2020-10-07

Najwyższe pasmo Sudetów nosiło różne nazwy – między innymi było określane jako Góry Śnieżne czy Olbrzymie. Dzisiejsze miano, Karkonosze, wywodzi się być może od prasłowiańskich słów oznaczających noszenie kosodrzewiny, której na okolicznych graniach zdecydowanie nie brakuje. Samą Śnieżkę w sezonie wakacyjnym zdobywa kilkaset tysięcy turystów, którzy podziwiają nie tylko unikalną florę – z karkonoskich grzbietów można ujrzeć także wysokie skały, zamek, a nawet przemykające po dolinach jelenie czy muflony. Aby zobaczyć największą liczbę atrakcji, potrzebna jest dogodna baza wypadowa w miejscowości u podnóży gór.

Wynajem apartamentów w Szklarskiej Porębie

Apartament Szklarkska Poręba

Szklarska Poręba to miejscowość wypoczynkowa położona w zachodniej części Karkonoszy. Warto wybrać odpowiedni rejon miasta, szukając miejsca na wynajem apartamentów – Szklarska Poręba jest bowiem podzielona na część Dolną, Średnią i Górną. Dwie pierwsze z nich leżą niedaleko Wodospadu Szklarki, który jest jedną z głównych atrakcji miejscowości. Zwiedzając zaciszne uliczki, można natrafić na zabytkowy cmentarz ewangelicki z grobem niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Główna część turystyczna miasta położona jest jednak w Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie – zwłaszcza przy ulicy 1 maja – łatwo znaleźć sklepy czy restauracje. Najbardziej dogodną bazę wypadową w góry stanowi położony na południu Marysin, dzielnica, z której można szybko dostać się na szlaki prowadzące na Szrenicę, Łabski Szczyt czy do najwyższego w polskich Sudetach wodospadu – Kamieńczyka.

Jelenia Góra – apartamenty blisko zamku Chojnik

Licząca ponad 80 tysięcy mieszkańców Jelenia Góra jest najdłuższym miastem w Polsce – ciągnie się od terenów za rzeką Bóbr, aż po granicę polsko-czeską. W dzielnicy Sobieszów i leżącym pośród gór Jagniątkowie łatwo znaleźć atrakcyjne apartamenty na wynajem. Jelenia Góra to miejscowość, z której można wyruszyć między innymi do ruin zamku Chojnik – z Jagniątkowa wiedzie tam szlak zielony, a z Sobieszowa czarny i czerwony. Monumentalna wieża warowni góruje nad całą okolicą, a zdjęcie z jej szczytu to doskonała pamiątka, na której można zawrzeć zarówno fortyfikację zamku dolnego, jak i wysokie granie zamykające kotlinę. Warto zaznaczyć, że do obu dzielnic kursuje miejski autobus, który następnie wraca na dworzec Jelenia Góra. Apartamenty, z których można dostać się w góry, mogą więc znajdować się nawet w dalszych rejonach miasta – komunikacja miejska ułatwia dotarcie na szlak lub powrót z wycieczki.

Apartamenty karkonoskie u podnóży Śnieżki

Apartament Karpacz

Również w dolinie rzeki Łomnicy można znaleźć karkonoskie apartamenty do wynajęcia. Karpacz to doskonała baza do wypraw na Śnieżkę, czyli najwyższą górę całych Sudetów. Co ważne, wędrówki na szczyt nie trzeba zaczynać w samej miejscowości, ponieważ za pomocą wyciągu można szybko dostać się na pobliską Kopę i to z niej wyruszyć pieszo. Apartamenty karkonoskie w południowej czy zachodniej części miasta pozwalają łatwo dotrzeć na górskie ścieżki – szukając pensjonatów, można wziąć pod uwagę zarówno Karpacz Górny oraz Wilczą Porębę, jak i noclegi blisko stacji kolei linowej Biały Jar.

Warte polecenia są również Kowary, czyli miejscowość położona na styku kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. W mieście łatwo o dogodną bazę wypadową do wypraw po Rudawskim Parku Krajobrazowym czy w Karkonosze, na przykład na Skalny Stół czy Łysocinę. Należy zaznaczyć, że w Kowarach znajduje się park miniatur zabytków, który może być wspaniałym zwieńczeniem wycieczki po całym Dolnym Śląsku – na makietach można zobaczyć wszystkie zwiedzone zamki i kościoły w skali 1:25.